- To wydarzenie minęło.
BEZ IDOLA w Odnowie, benefis GRUPY TORUŃ czyli „Nasze Piosenki”
1 maja @ 19:30 – 21:30
Kochani, mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na to magiczne wydarzenie.
Nie muszę nikogo przekonywać jak ważne są piosenki Grupy Toruń.
To one są wspólnym mianownikiem ludzi rozsianych po całym świecie. To one kształtowały poczucie naszej estetyki muzycznej i dały podwaliny pod coś niesamowitego, pod to coś o czym nie potrafię napisać ale wiem, że to poczujemy wspólnie śpiewając je
w Barze Od Nowa w Toruniu.
Dodam Jeszcze, że Od Nowa jest bardzo ważnym miejscem zarówno dla Grupy Toruń jak i dla Zespołu BEZ IDOLA.
To właśnie w Odnowie odbywały się próby tych zespołów.
Będzie to więc sentymentalny powrót do źródła.
Z wielką wdzięcznością za możliwość organizacji tego koncertu i z ogromną przyjemnością zapraszam Wszystkich do Odnowy, Wojtek Jakielski.
Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Bez Idola.
Zespół powstał wiosną 1981 roku. Jego członkowie wywodzili się w większości z toruńsko-bydgoskich środowisk akademickich, czyli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz Uniwerytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Bez Idola jest kontynuatorem działalności Grupy Toruń, która na przełomie lat 70 tych i 80 tych należała do wiodących zespołów tzw. nurtu piosenki turystycznej w Polsce. W pierwszych latach istnienia, zespół wykonywał utwory właśnie Grupy Toruń, takie jak – „Gawędziarze“, „Przemijanie“, „Turystyczny blues“, „Moje bajki“ czy „Siódme niebo“ i zdobywał w tym czasie wiele cennych nagród na licznych festiwalach piosenki studenckiej, czy turystycznej. Do najważniejszych można zaliczyć Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie, Yapę w Łodzi, czy Bazunę.
Ważnym wydarzeniem w życiu zespołu był stan wojenny. W tym okresie do repertuaru włączono piosenki o wydźwięku wyraźnie politycznym. Utwory takie jak: „Staruszka“, „Reżymowe tango“, „Ballada o zomuraju“, „Przeszukanie“ czy „Modlitwa internowanych“ stały się wizytówką Zespołu w tamtym ponurym czasie.
Zespół przez ponad 40 lat działalności ukształtował własny styl oparty na kilku wokalach i akompaniamencie gitarowym. Dziś bazuje przede wszystkim na własnym repertuarze, nie zapominając jednak o starych „toruńskich“ piosenkach, zawsze chętnie słuchanych przez wiernych fanów.
Andrzej Marek Michorzewski jest autorem tekstów najczęściej wykonywanych przez Bez Idola. Muzykę do nich od wielu lat pisze Roman Uske. „Spółka“ Michorzewski/Uske wywiera obecnie największy wpływ na styl piosenek wykonywanych przez zespół.
Do najbardziej popularnych utworów należą: „Marzec`88“, „Hania i Emil“, „Nostalgia a kiszone ogórki“, „Dziewczyna z czarnym parasolem“, „Ludzie są podli“, „W tym domu zapłakanym“ czy „Hotel Ukraina“.
W 2018 roku Bez Idola wydał dwupłytowy album pt. „Krótka historia“. Jest to zapis koncertu, który odbył się 02 marca 2013 roku w Radio Gdańsk. Wiosna 2021 roku ukazała się druga płyta zespołu –
„Bez Idola Michorzewski/Uske“.
Od kilku lat z Bez Idola współpracuje gitarzysta Jarosław Kostyra.
Efektem współpracy jest najnowszy album zatytuowany – Bez Idola, Jarosław Kostyra Piosenki Andrzeja Wierzbickiego „Błądząc po Beskidzie”.
Zespół jest nadal artystycznie aktywny, występując zarówno na dużych festiwalach jak i w małych salach klubowych, prezentując własny repertuar i pozostając wierny piosence literackiej.
Trzon zespołu Bez Idola dzisiaj, to: Andrzej Grzegorz Wilczewski, Grzegorz Bielawski oraz Roman Uske.
Zapraszamy, WSTĘP WOLNY!
Stowarzyszenie Kultury Muzycznej MOJE NUTY
602 625 722
mojenuty@outlook.com