Pieśniowers

Adam Andryszczyk urodził się 13.05.1964 r. w Kowalach Oleckich. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Od 1989 do 2020 roku członek Polskiego Związku Autorów i Kompozytorów Muzyki Rozrywkowej (ZAKR). Laureat wielu festiwali (m.in. Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie, Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, występ na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, nagroda Ministra Kultury i Sztuki za teksty na MSTiWPA w Myśliborzu, nagroda literacka pisma „Student”).
W latach 1997-98 związany z teatrem plenerowym, dla którego pisał muzykę (m.in. „Dwoje ludzieńków” wg B. Leśmiana). Od jesieni 1998 do lata 2000 roku występował na scenie „W.A.N.N.A.” przy teatrze dramatycznym im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Współzałożyciel olsztyńskiej „Sceny BABEL”.
Wydał zbiór wierszy „Jeszcze – proszę o dreszcze”, oraz powieść sensacyjno-przygodową pt. „Krymski Łut”. Autor monodramu „Normalka”. Właściciel „Mazurskiej Kuźni Dźwięku” – studia nagrań, w którym powstały autorskie płyty „GROCHole”, „RockAndrole”, „Urodzinowe Rozterki” i „Ostatnia Przesiadka”.
Przez dwa lata realizował autorskie audycje radiowe, reportaże, słuchowiska. Od grudnia 2003 do marca 2007 r. był dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kowalach Oleckich, gdzie kontynuował organizowanie „Zajazdu Bardów” – imprezy poświęconej piosence autorskiej. Jako prezes stowarzyszenia „Archiwiści Północy” przez wiele lat zajmował się realizacją filmów dokumentalnych. Od marca 2007 r. pracował etatowo w Domu Pracy Twórczej (placówka ministerialna, dziś pokamedulski klasztor) na Wigrach, jako kierownik do spraw promocji i kultury.
W roku 2008 odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przeprowadził się do Sokółki gdzie mieszka do dziś i zajmuje się realizacją nagrań audio. W latach 2015-17 grał na gitarze w bluesowej formacji F.B.I.

Strona internetowa Adama: https://adam.andryszczyk.pl Adres e-mail: adam@andryszczyk.pl

Adam Andryszczyk w latach 2003 i 2004 tworzył cykl audycji „Pieśniowers”, który był prezentowany w Radiu Olsztyn. Po wielu latach Adam odnalazł większość z tych audycji w swoich archiwach i zgodził się zaprezentować je na antenie Radia Danielka. „Pieśniowers” jest emitowany w Radiu Danielka od 29 lipca 2021 roku – dziękujemy!

Posłuchajcie fragmentu rozmowy z Adamem o reaktywacji audycji „Pieśniowers” 🙂