Drozdowisko

„Drozdowisko” to autorski podcast Teresy Drozdy, zajmujący się kulturą w niemal wszystkich jej przejawach. To teatr, literatura, piosenka i film. To rozmowy i kulturalne podróże po Polsce i Czechach. To mnóstwo archiwaliów.

Teresa Drozda o sobie:

„Drozdowisko” to po prostu ja, Teresa Drozda.

W 2021 roku, po blisko trzydziestu latach, rozstałam się z antenami Polskiego Radia, dla których pracowałam i postanowiłam zrobić coś swojego. Tak powstało „Drozdowisko” – mój autorski podcast o kulturze w Polsce i Czechach.
Nadal rozmawiam. Przede wszystkim rozmawiam. Z twórczymi i ciekawymi ludźmi. Czasem to nazwiska bardzo znane, czasem zupełnie niszowe. Czasem sama zabieram głos. Kolejne odcinki „Drozdowiska” koloruję nagraniami wydobytymi z własnego archiwum. Podczas dotychczasowej pracy miałam okazję rozmawiać ze znakomitościami takimi jak Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Barbara Wrzesińska, Krystyna Janda, Agata Kulesza, Olga Tokarczuk, Jeremi Przybora, Bronisław Pawlik, Krzysztof Kowalewski, Wiesław Gołas i wielu, wielu innych. Moje archiwum pełne jest też rozmów z czeskimi artystami. Sukcesywnie sięgam po te rozmowy, jednocześnie wciąż i wciąż nagrywając nowe.

Równolegle prowadzę stronę internetową strefapiosenki.pl oraz profil na FB poświęcony czeskiej kulturze Czeski kousek.
Podcast jest w tej chwili najważniejszy, ale wszystkie moje dziennikarskie aktywności wzajemnie na siebie wpływają i z siebie wypływają. Nie rozdzielam sztywno swojego pisania, fotografowania czy nagrywania. Ważna jest każda z tych rzeczy, bo jedna uzupełnia i wzbogaca drugą.

Kocham twórczość Jeremiego Przybory i wszędzie gdzie mogę o niej opowiadam. Byłam redaktorką monumentalnych (dwa i pół tysiąca stron) tomów Jego twórczości, wydanych w Znaku w 2015 i 2016 roku. 

Zajmuję się polską i czeską piosenką, podążam za kontekstami, łowię ciekawostki, mimowolnie opowiadam nieopowiedzianą historię polskiej kultury. Jakoś tak się to wszystko przez lata układało.


Od 26 lipca 2021 roku mamy przyjemność gościć Teresę Drozdę i Jej audycję „Drozdowisko” w Radiu Danielka 🙂